[vc_row row_height_percent=”0″ override_padding=”yes” h_padding=”2″ top_padding=”3″ bottom_padding=”3″ overlay_alpha=”50″ gutter_size=”4″ shift_y=”0″][vc_column width=”3/4″][vc_custom_heading heading_semantic=”h1″ text_size=”h1″ text_space=””]GrafiskVærksted Vejle

  1. maj – 6. august 2017

[/vc_custom_heading][vc_custom_heading text_size=”fontsize-992081″ text_height=”fontheight-357766″ text_space=”” text_weight=”500″]”Rejse”[/vc_custom_heading][vc_gallery el_id=”gallery-202829″ type=”carousel” random=”yes” medias=”57822,57821,57820,57819″ carousel_lg=”1″ carousel_md=”1″ carousel_sm=”1″ gutter_size=”3″ media_items=”media|lightbox|original” carousel_interval=”3000″ carousel_navspeed=”400″ carousel_loop=”yes” carousel_nav=”yes” carousel_nav_mobile=”yes” carousel_nav_skin=”dark” carousel_dots=”yes” carousel_dots_mobile=”yes” carousel_dots_inside=”yes” stage_padding=”0″ single_overlay_opacity=”1″ single_text_anim=”no” single_overlay_anim=”no” single_image_anim=”no” single_padding=”2″ single_title_space=”” single_border=”yes”][vc_column_text]En rejse gennem livet – en indre rejse – en ferie – ordets rejse mellem to personer.

Fortolkningerne af ordet ”rejse” er mange, når 15 af GrafiskVærksted Vejles medlemmer udstiller i Vejle Kunstforening, Søndermarksvej.

Foreningens medlemmer er alsidige kunstnere, og udstillingen præsenterer værker inden for grafik, foto, maleri, installation, skulptur og tegning.

GrafiskVærksted Vejles medlemstal vokser stødt og er nu oppe på 21. Medlemmerne kommer ikke kun fra Vejle, men fra hele Trekantsområdet. Værkstedet er glad for samarbejdet med Vejle Kunstforening, der nu lægger hus til udstillingen hen over sommeren.

 

De udstillende kunstnere er:

Anna Kjellerup, Anna Sofie Bank Erbou, Birgit Bisgård, Britta Egebjerg, Elisabeth Kiefer, Helle Koch, Karen Kirstine Ballegaard, Kurt Ejvind Nielsen, Mette Agerskov, Peter Wade, Pia Möller-Light, Ellen Susanne Baldus, Søren Bjælde, Tove Bjerrum, Vivi Linnemann.

Desuden gæsteudstiller den ungarske kunstner Erica Szöke, som tidligere på året havde et ”Artist in  Residence” ophold på GrafiskVærksted.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column column_width_percent=”100″ overlay_alpha=”50″ gutter_size=”3″ medium_width=”0″ mobile_visibility=”yes” mobile_width=”0″ shift_x=”0″ shift_y=”0″ z_index=”0″ width=”1/4″][vc_separator][vc_column_text]Udstillinger
Aktuelle
Køb kunsten
Tidligere udstillinger
Ønsker du at udstille?

Aktiviteter
Årskalender
Foredrag
Kunstrejser, udtagelser

Bliv medlem
Sådan bliver du medlem
Medlemsfordele
Kontingenter

Vejle Kunstforening
Formål
Bestyrelsen
Historien
Møllen, Vejle
Kontakt, informationer
Vedtægter
Sponsorer
Kunstbutikken
Links[/vc_column_text][vc_separator][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/1″][vc_column_text][printfriendly][/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]